Awards & placements

Youth America Grand Prix

NEW YORK CITY FINAL

Soloist Finalist- Isabel Tornqvist

TORONTO SEMI-FINAL

-Outstanding Choreographer- Kirsten Wicklund

Pas De Deux

-1st Place- Natalie Dixon, Tyler Schellenberg

Senior Division

-2nd Place Contemporary- Natalie Dixon

-Top 12 Contemporary- Tyler Schellenberg

-Top 12 Classical- Isabel Tornqvist

-Top 24 Classical- Olivia Jaymes Runquist, Natalie Dixon

Junior Division

-Top 24 Classical- Taylor Truswell

Youth America Grand Prix

NEW YORK CITY FINAL

Soloist Finalists- Zoe Honsinger, Clara Kearl

TORONTO SEMI-FINAL

-Outstanding Teacher Award- Caitlin Lockwood, Cyndi Scott

Senior Division

-1st Place Classical- Zoe Honsinger

-Top 24 Classical- Avery Grant

-Top 12 Contemporary- Tyler Schellenberg

Junior Division

-Top 12 Classical- Clara Kearl

-Top 12 Contemporary- Isabel Tornqvist

Ensemble

-3rd Place- for all ensembles

Beijing International Ballet Competition

Zoe Honsinger- Jr Competitor

World Ballet Art Grand Prix

New York City Semi Final

-Best Choreographer Award- Kirsten Wicklund

Jr. Group B (Ages 12-14)

-2nd Place Contemporary- Taylor Truswell

-4th Place Contemporary- Callista Tay

Sr. Group C (Ages 15-17)

-2nd Place Contemporary- Avery Grant

-4th Place Contemporary- Emma Nimchuk

-9th Place Contemporary- Lauren Michaud

-Potential Award, Classical- Emma Nimchuk

Finalists- Avery Grant, Emma Nimchuk, Lauren Michaud, Taylor Truswell, Callista Tay

World Ballet Art Grand Prix

Final- Niagara Falls, ONT

-World Ballet Art Grand Prix Top Cash Prize- Avery Grant

-1st Place Sr. Contemporary- Tyler Schellenberg

-9th Place Sr. Contemporary- Avery Grant

-Potential Award, Sr. Classical- Avery Grant

Calgary Semi-Final

-Best Teacher Award- Caitlin Lockwood

Jr. Group A (Ages 9-11)

-2nd Place Contemporary- Eric Nimchuk

-Potential Award, Classical- Aurora Boutland

Jr. Group B (Ages 12-14)

-2nd Place Classical- Clara Kearl

-3rd Place Classical- Mollee Honsinger

-5th Place Classical- Taylor Allison

-2nd Place Contemporary- Isabel Tornqvist

-6th Place Contemporary- Taylor Allison

Sr. Group C (Ages 15-17)

-1st Place Classical- Avery Grant

-2nd Place Classical- Marsden Cousins

-5th Place Classical- Sydney Pierce

-1st Place Contemporary- Avery Grant, Tyler Schellenberg

-4th Place Contemporary- Natalie Dixon

-5th Place Contemporary- Emma Nimchuk

-Potential Award, Contemporary- Marsden Cousins

Varna International Ballet Competition

Zoe Honsinger- Jr Competitor

Youth America Grand Prix

New York City Final

Soloist Finalist: Zoe Honsinger

Ensemble Finalists: Olivia Jaymes Runquist, Clara Kearl, Marsden Cousins, Jade Connor, Natalie Dixon, Zoe Christie-Dowd

New York City Semi-Final

3rd Place Sr. Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

Top 12 Sr. Classical- Olivia Jaymes Runquist

Top 12 Jr. Classical- Clara Kearl

Top 12 Jr. Contemporary- Clara Kearl, Jade Connor

Top 12 Ensemble- Edge School- All Ensembles

Youth America Grand Prix

NEW YORK CITY FINALS

-Soloist Finalists: Zoe Honsinger, Olivia Jaymes Runquist

-Ensemble Finalists: Andrea Soumbasis, Zoe Christie-Dowd, Stephanie Raptis, Chloe Jayne Scholten, Jade Connor, Zoe Honsigner, Olivia Jaymes Runquist

TORONTO SEMI FINAL:

-Outstanding School Award-

Ensemble

1st Place- Particles (Choreography by Cyndi Scott)

Junior Division:

3rd Place Classical Women- Zoe Honsinger

3rd Place Contemporary Women- Olivia Jaymes Runquist

Top 12 Classical Women- Zoe Honsinger, Olivia Jaymes Runquist

Top 24 Classical Women- Zoe Honsinger, Olivia Jaymes Runquist, Chloe Jayne Scholten, Jade Connor

Senior Division:

Top 24 Classical Women- Andrea Soumbasis

World Ballet Art Grand Prix

Final- Niagara Falls ON:

-Best Teacher Award- Caitlin Lockwood-

Gold Medal Sr Contemporary- Zoe Honsinger

5th Place Sr Classical- Zoe Honsinger

Classical Ballet Potential Award- Olivia Jaymes Runquist

7th Place Sr Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

Kirov Academy Scholarship- Zoe Honsinger

Calgary Semi-Final:

-Best School Award- Edge School-

-Best Teacher Award- Caitlin Lockwood-

Group A ages 9-11:

3rd Place Classical- Aurora Boutland

3rd Place Contemporary- Aurora Boutland

Group B ages 12-14:

4th Place Classical- Clara Kearl

5th Place Classical- Jade Connor

5th Place Contemporary- Isabel Tornqvist

Group C ages 15-17:

1st Place Classical- Zoe Honsinger

3rd Place Classical- Olivia Jaymes Runquist

3rd Place Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

Seattle Semi-Final:

-Best Chorography Award- Cyndi Scott

Group B ages 12-14:

3rd Place Classical- Marsden Cousins

2nd Place Contemporary- Marsden Cousins

3rd Place Contemporary- Sydney Pierce

Group C ages 15-17:

1st Place Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

2nd Place Contemporary- Grace Stuve

2nd Place Classical- Olivia Jaymes Runquist

World Ballet Art Grand Prix

FINAL- NIAGARA FALLS, ON

-Best Teacher Award- Caitlin Lockwood-

Gold Medal, Classical- Zoe Honsinger

Gold Medal, Contemporary- Zoe Honsinger

Bronze Medal, Contemporary- Justin Aucoin

Highest Overall Cash Prize and Scholarships- Zoe Honsinger

Jury’s Selection Awards, Classical- Olivia Jaymes Runquist, Isla Gosbee

Jury’s Selection Awards, Contemporary- Andrea Soumbasis, Molly Parker

Technique Award, Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

World Ballet Art Grand Prix

CALGARY SEMI- FINAL

-Best School Award

-Best Teacher Award- Caitlin Lockwood

-Best Choreographer Award- Cyndi Scott

Group B-Ages 12-14

1st Place Classical- Zoe Honsinger

2nd Place Classical- Olivia Jaymes Runquist

3rd Place Classical- Chloe Jayne Scholten

2nd Place Contemporary- Zoe Honsinger

3rd Place Contemporary- Olivia Jaymes Runquist

Group C- Ages 15-17

1st Place Classical- Zoe Christie-Dowd

2nd Place Classical- Andrea Soumbasis

3rd Place Classical- Isla Gosbee

3rd Place Contemporary- Andrea Soumbasis

Group D- Ages 18-19

3rd Place Classical- Justin Aucoin

3rd Place Contemporary- Justin Aucoin

Special Awards

Technique Award, Classical- Jade Connor

Appearance Award, Classical- Marsden Laine Cousins

Potential Award, Classical- Sydney Pierce

Artist Award, Classical- Molly Parker

Jury’s Selection Awards, Classical- Tessa Holmes, Sydney Wood

Artist Award, Contemporary- Jade Connor

Potential Awards, Contemporary- Chloe Jayne Scholten, Janai Puckett

Appearance Award, Contemporary- Isla Gosbee

Youth America Grand Prix

NEW YORK CITY FINALS

Soloist Finalist- Zoe Honsinger

SEATTLE SEMI FINAL

Junior Division

2nd Place Classical Women- Zoe Honsinger

Top 12 Contemporary Women- Zoe Honsinger

Top 24 Classical Women- Andrea Soumbasis, Olivia Jaymes Runquist

Alberta Foundation for the Arts Awards

Zoe Honsinger, Tatum Henry, Quinn Fieldstone

Youth America Grand Prix

LAS VEGAS SEMI FINAL

Senior Division

Top 24 Classical Women- Danelle Tucker

Elite Dance Tournament

SAN FRANCISCO SEMI FINAL

Top 10 Classical- Quinn Fieldstone

Top 10 Contemporary- Quinn Fieldstone

Alberta Foundation for the Arts Award

Danelle Tucker

Youth America Grand Prix

SAN FRANCISCO SEMI FINAL

Senior Division

Top 24 Classical Women- Sommer Hines

Youth America Grand Prix

DENVER SEMI FINAL

Junior Division

Top 12 Contemporary Women- Quinn Fieldstone

Placements

Current and graduated Edge students have had acceptances, full and partial scholarships, and placements to summer, post graduate programs and jobs:

-The Paris Opera Ballet School (Paris)

-The Royal Ballet School (London) Direct entry, full year and summer, Award of Achievement

-The Princess Grace Academy (Monaco)

-The Dutch National Ballet School (Amsterdam) Full year and summer

-The English National Ballet School (London)

-The Bolshoi Ballet Academy (Moscow) Full year and summer

-The Australian Ballet School (Sydney) Full scholarship, short term

-The Royal Danish Ballet School

-San Francisco Ballet School- Full Year and summer, full scholarship

-Elmhurst School for The Birmingham Royal Ballet (Birmingham, UK)

-The School of American Ballet (New York)

-American Ballet Theater (New York) Full and partial scholarships

-Houston Ballet Academy- Full year, short term and summer, full and partial scholarships

-Canada’s National Ballet School (Toronto) Direct entry, full year and summer

-Ballet Tucson (Arizona) Apprentice contract

-The Royal Winnipeg Ballet School- Full year and summer, full and partial scholarships

-L’Ecole Superieure de Ballet du Quebec (Montreal) Full year and summer

-The School of Pennsylvania Ballet (Philadelphia) Full scholarship

-Central Pennsylvania Youth Ballet (Carlisle) Partial scholarships

-Joffrey Ballet School (New York, California) Full and partial Scholarships

-Cirque du Soleil- Professional contract

-The Goh Ballet Academy (Vancouver) Full year and summer, full and partial scholarships

-Complexions (New York)

-Arts Umbrella BFA Program (Vancouver) Full year

-The Boston Ballet School- scholarships

-The Bolshoi Ballet Academy SI (New York) -full and partial scholarships

-Alvin Ailey American Dance Theatre (New York) Full year, post graduate and summer, full and partial scholarships

-Pittsburgh Ballet Theatre- Full year post graduate program

-The Rock School (Philadelphia)

-The Gelsey Kirkland Academy (New York)

-Ballet Arizona

-Ballet Chicago- Partial scholarship

-Virginia National Ballet- Company contract

-Southland Ballet Academy- Direct entry

-The Kirov Academy Washington- Full scholarship

-Miami City Ballet School

-Theatre Basel (Switzerland)

-Orlando Ballet Theatre – partial scholarship

-Palm Beach Ballet- Trainee, full year, summer

-Nashville Ballet- Full year, summer, full scholarship

-University of North Carolina School of the Arts- Full year, summer

-Pacific Northwest Ballet (Seattle)

-Central Pennsylvania Youth Ballet (Carlisle) Partial scholarships

-The University of Arizona Dance Program- (Tucson) Partial scholarship

-The Harid Conservatory (Florida) Full year and summer, full and partial scholarships